NFC

Allikas: Teadmusbaas

NFC (Near Field Communication) on uudne ja jõudsalt arenev kontaktivaba lähiväljatehnoloogia kogu maailmas, mis võimaldab kasutada mobiiltelefoni hoopis uutmoodi ja laialdasemalt kui seni harjutud. NFC on kontaktivaba side seadmete vahel, näiteks nutitelefonide või tahvelarvutite vahel. Kontaktivaba side võimaldab kasutajal viibutada nutitelefoni NFC-seadme lähedal, ilma et seadmeid puudutataks või et tuleks läbida mitmeid etappe ühenduse loomiseks (võimaldab lähiväljas teha kontaktivabasid autentimis- ja maksetoiminguid – tasuda teenuste ja toodete eest, saada infot, avada uksi, autoriseerida ja muud sellist). NFC-tehnoloogia on populaarne Euroopas ja Aasias ning levib kiiresti üle kogu USA. NFC võimaldab samal ajal kasutada ka muide juhtmeta ühendusi, näiteks Bluetoothi. Nii ettevõtted kui ka üksikisikud saavad NFC-tehnoloogiast kasu. Integreerides krediitkaardid, metroopiletid ja paberkupongid kõik ühte seadmesse, võib klient reisida rongis, maksta toidukaupade eest või säilitada kaupluse boonuspunkte ja isegi vahetada kontaktandmeid nutitelefoni viibutamisega. Kiirem tehing tähendab vähem ootamist ja õnnelikumaid kliente. Väiksema arvu kliendikaartide ja muude maksevahendite kaasaskandmine tähendab väiksemat võimalust, et need varastatakse või kaotatakse. Google on käivitanud oma virtuaalse rahakotiteenuse, milleks on Google Wallet, PayPal pakub rahaülekandeid nutitelefonidega ja ennustatakse, et paljud muud ettevõtted järgivad nende suunda. Tehnoloogia arenedes tekib rohkem NFC-toega seadmeid ja ettevõtteid, kes näevad NFC-tehnoloogias võimalusi ja rakendavad neid klientide huvides.


Toimimine

NFC-märgised kannavad infot, mida saab mugavalt NFC-telefoniga kasutada. Tegemist on pisikese antenniga mälukiipidega, mis võivad olla mitmesuguse kuju, suuruse ja otstarbega. Tihti lisavad mitmed telefonitootjad kallimatele mudelitele NFC-märgised karpi kaasa. Telefoni omanik saab ise märgisele telefonis oleva spetsiaalse rakenduse abil määrata kindla ülesande vōi tegevuse, näiteks on võimalik telefoni seadistada sedasi, et edaspidi kui telefon ühe kindla märgisega kokku puutub, aktiveerib see alati hääletu helinaprofiili. Sellise funktsiooniga märgise vōib asetada magamistuppa öökapile ning edaspidi ei pea telefoni hääletuks seadmiseks tegema muud kui asetama telefoni hetkeks märgisele piisavalt lähedale. Eestis toimub pilootprojekti korras EMT loodava mobiilse rahakoti „Minu rahakott“ testimine, mille käigus on juba välja jagatud mitmed nutitelefonid, kus mainitud teenus töötab, ning samuti on mõne kaubandusketiga, näiteks Tallinna Kaubamajaga, loodud koostööleping, et kliendid saaksid uut teenust testida enne, kui see kõigile EMT klientidele avatakse. Esialgu on selline teenus Eestis ainulaadne ja teised operaatorid pole avalikustanud soovi sarnast teenust lähiajal arendama hakata.


Kasutusvaldkonnad

• Pangateenused – maksed kontaktivaba ja virtuaalse pangakaardi abil

• Kaubandus – maksed, kliendikaartide ühildamine, kupongide ja tooteinfo edastamine

• Piletiteenused – ühistranspordi ja ürituste piletite, e- ja m-piletite maksed

• Haldus – autoriseerimine ja läbipääsusüsteemid, m-võtmed

• Tervishoid – autoriseerimine ja analüüside kogumine

• Reklaam ja turundus – info kogumine, vahetus ja edastamine

• Suhtlusvõrgustikud – autoriseerimine, info jagamine ja kogumine

Eelised eraisiku jaoks

• Mugav, intuitiivne ja lihtne – toimingute tegemiseks piisab telefoni viimisest NFC-märgise või makseterminali lähedale.

• Turvaline – töötab turvaliselt vaid mõne sentimeetri kauguselt.

• Avatud ja standarditud – NFC-tehnoloogia vastab ISO, ECMA ja ETSI standarditele.

• Ühilduv – ühildub olemasolevate kontaktivabade tehnoloogiatega.

• Väike energiatarve.

• Kiire ühendamine – võrreldes Bluetoothiga ühendamisega, mida on tihti vaja ühenduse turvalisuse tagamiseks paroolidega kinnitada, ei vaja NFC seda ja saab ühenduse luua vähem kui kümnendiksekundiga. NFC töötamiseks ei ole alati tarvis, et mõlemad seadmed oleksid energiavõrku ühendatud, teatud tingimustel piisab ka ühest seadmest, millel on ligipääs elektrienergiale.

Puudused eraisiku jaoks

• Võimalik kasutada vaid siis, kui ettevõte otsustab NFC arendusse panustada.

• Turvalisus – nutitelefonid sisaldavad iga aastaga aina rohkem salasõnu ja meie isiklikke andmeid, mis pakuvad kurjategijatele aina rohkem huvi.

• Aeglane – andmeedastuskiirus on võrreldes Wi-Fi, 4G ja isegi 3G-ga võrreldes väga väike – vaid kuni 0,424 Mbit/s.

Eelised ettevõtja jaoks

• Mitmekülgsus – mitmekülgsus loob palju erinevaid võimalusi NFC kasutamiseks äris. NFC-d saab kasutada mitte ainult maksete, vaid ka piletite skaneerimisel.

• Parem klienditeenindus – NFC võimaldab kiiremini ja tõhusamalt kliente teenindada . Üldiselt parandab see ka tootlikkust (Starbucks investeeris 25 miljonit dollarit NFC-toega seadmetesse, et lühendada klientide ooteaega. Suureneva konkurentsiga maailmas annab NFC ka konkurentsieelise.

• Uuendused reaalajas – kliendid saavad jälgida boonussüsteeme. NFC-d saab kasutada ka töötajatega suhtlemiseks töökohal.

Puudused ettevõtja jaoks

• Kulukas – NFC on kallis tehnoloogia ja väiksemad ettevõtted ei soovi tihti riskida suurte investeeringutega, nagu seda on NFC, sest selle abil saadavat lisakasumit on raske mõõta. Valides NFC-toega seadmed, peavad jaemüüjad arvestama selliste lisakuludega nagu tarkvara- ja riistvaraarendus, mis on üsna kallid. Samuti seisavad ettevõtjad keerukate küsimuste ees: mitu seadet soetada, millist tootjat eelistada, kes aitab kogu süsteemi paigaldada ja käivitada. Ettevõttele võib väga kulukaks osutuda oma traditsioonilise süsteemi muutmine. Samuti on mõistlik tööle võtta tehnikud, kes konkreetse tehnoloogia kaasamisega tegelevad ning samal ajal ka sama tehnoloogiat arendavad.

• Tasuvus küsimärgiga – seni on väga suur osa inimestest nutitelefonita ja olemasolevatest nutitelefonid ei pruugi kõigil NFC-tehnoloogiat veel olla, kuna NFC on üsna uus. See aga tähendaks NFC-teenuse arendamisele keskendudes väikese vähemuse peale panustamist, mis enamiku ettevõtete jaoks pole piisav ajend NFC-tehnoloogiaga kaasa minemiseks. Siiski on analüütikute arvates üsna tõenäoline, et NFC kogub alles tuult tiibadesse ja mõne aasta pärast võib kliendi jaoks vajaliku ettevõtte integreeritus NFC-tehnoloogiaga olla enesestmõistetav.


Nfc.jpg

Karl Vaine