Spämm

Allikas: Teadmusbaas

Mis on spämm?

Spämm ehk rämpspost (spam, junk mail) on kasutajale e-postiga saadetud soovimatu sisuga, tavaliselt kommertsreklaami sisaldav kiri, millest meilikonto omanikult pole selle saamiseks nõusolekut küsitud. Juhul kui kasutaja ise on kunagi oma postkasti aadressi andnud mõnele ettevõttele ja samaaegselt nõustunud tingimustega, et talle võib edaspidi reklaamkirju saata, siis sel juhul ei loeta seda spämmiks.

Koopia spämmikirjast saadetakse tavaliselt masspostitusena väga erinevatele, paljudele ja juhuslikult valitud inimestele Spämmerid leiavad postkastide aadresse jututubadest, veebilehtedelt, mõne võiduvõimalustega- või sooduspakkumistega teenuste registreerimisel, kui kasutaja ise sisestab oma postkasti aadressi jne. Samuti varastatakse inimeste postkasti aadresse nuhkvara ja viiruste abil kasutajate arvutist ja müüakse spämmeritele edasi.

Spämmikirju võivad saata reklaamimüügist vaheltkasu teenivad spämmerid kui ka suured ja hea mainega ettevõtted, kuna spämmkirjade saatmise kulud e-maili teel on väikesed ning saatmine ise imelihtne. Mõnda toodet või teenust reklaamivad kirjad ei pruugi alati pettust tähendada, kuid enamuses siiski tuleb neisse kahtlevalt suhtuda. Eriti ettevaatlikult tuleb suhtuda sellistesse kirjadesse, kus pakutakse tooteid üliodava hinnaga, lubatakse mingi toote tellimisel tasuta lisatoodet juurde, pakutakse tuntud firmatooteid naeruväärse hinnaga, lubatakse kiiret rikastumist jne.

Spämmi saatmine e-posti teel on pidevalt kasvanud alates aastast 1990. Üheks suurimateks spämmisaatjateks peetakse tänapäeval Botnet-võrgustikke, mille teel arvatakse saadetavat kuni 80% rämpspostist.

06132014 damagespam.jpg

Karl Vaine