Spyware/Nuhkvara

Allikas: Teadmusbaas

Mis on nuhktarkvara

Tarkvara mille eesmärk on koguda inforatsiooni kasutaja või organisatsiooni kohta ilma nende teadmatta ja saada see informatsioon teisele isikule.

Nuhkvara on tavalislt jagatud nelja gruppi: süsteemi monitor, trojans, adware ja jälitus küpsised. Vahepeal on nuhkvara kaasa lisatud ehtsale tarkvarale või tuleb pahatahtlikult veebilehelt.

Kuidas saadakse

Nuhkvara ei liigu samal moel nagu viirus või uss kuna nakatanud süteem ei proovi seda edasi anda vaid installib ennast arvutisse ja proovib leida süsteemi nõrkusi.

Paljud nuhkvarad on installitud kasutaja arvutisse nende enese teadmatta kasutates pettus meetoteid. Tavaliselt on see kaasas mingi tarkvaraga mis ei ole saadut kontrollitud lehelt.

Nuhkvara.png

Nuhkvara installimiseks kasutatakse tihti Internet Explorerid kuna sellel on teatud turvaohud mis pidev sihtmärk erinevatele rünnakutele ja on sügavalt ühendatud windows süsteemiga.

Milleks kasutatakse

Peamiselt kasutatakse seda, et kasutaja kohta infod kätte saada ja teada saada millised on nende süstemi nõrkused. Tavaliselt on kaasas ka keylogger, et kätte saada kasutaja paroolid ja muud andmed.

Kuidas lahti saada

On olemas eraldi programmid millega on võimalik nuhkvara eemaltada kuna viirusetõrje neid ei eemalda vaid blokeerib nende tööd. Osad viiruse tõrje programmid on hakkanud ise juurde lisama nuhkvara kaitse süsteemi kuid alati need ei aita. On olemas ka eraldi programmid mis seda teevad näiteks Ad-aware. See eemaldab samal ajal nii nuhkvara kui ka reklaamvara.