Tark kodu

Allikas: Teadmusbaas

Tark kodu

Tark kodu ehk tark maja ehk "nutikodu" on koduseadmete kasutamise ja nende tarbimise kontrollimine kas käsitsi või automaatselt. Tark kodu ehk tark maja ehk "nutikodu" on koduseadmete kasutamise ja nende tarbimise kontrollimine kas käsitsi või automaatselt. Alguse sai kodu targemaks ja oma töö tegemise lihtsamaks muutumine sellega, kui hakati tootma pesumasinaid ja muid tänaseks juba väga tavalisi seadmeid. On ka seadmeid, mis siia süsteemi ei kuulu, samuti ei saa interneti kaudu ühendust erinevate valgusti lülititega. Kodused seadmed ja kontrollpult suhtlevad läbi värkvõrgu. Riistvara võib ka sisaldada erinevaid sensoreid (näiteks kaamerad ja termomeetrid), reguleerijaid ja suhtlemiseks vajalikke süsteeme. Juhtpult võib olla nii ühe asja juhtimiseks näiteks oma nutitelefoniga Sinihamba kaudu või siis sülearvutiga läbi interneti teisest maailma otsast. Targa kodu süsteemid on loodud koos töötama, kuigi koosnevad mitmest seadmest, mis on eri otstarveteks. Tavaliselt on seadmed ühendatud kahte moodi: kas Wi-Fi kaudu või voolujuhtme kaudu. Need on omakorda ühendatud tarkvarasüsteemiga, kuhu on võimalik kliendil oma valitud seadmega ligi pääseda ja vajadusel midagi muuta või lihtsalt kontrollida, kas kõik vastab tema soovidele. Populaarseimad rakendused sisaldavad termostaate, turvasüsteeme, valgustust, ukselukkusid, suitsuandureid, külmikuid, pesumasinaid ja palju muid seadmeid.

Koduautomaatikas kasutatav kontroller kasutab seadmetega suhtlemisel madala võimsusega raadiolaineid (Z-wave ja Zigbee), mis levivad kergelt läbi seinte, põrandate ja tubade. Funktsionaalsuse laiendamine lisamoodulite, turva, zigbee, energia, P1, KNX jpt, abil annab kontrollerile lõputud uuendus-võimalused. Lisaks sellele, on võimalik juhtmevaba lahendust lihtsasti võimalik ühendada ka läbi olemasolevate elektriliinide või andmesidejuhtmete. Samuti on süsteemi võimalik integreerida sadade turul olevate automatiseerimisseadmetega. Alguse sai kodu targemaks ja oma töö tegemise lihtsamaks muutumine sellega, kui hakati tootma pesumasinaid ja muid tänaseks juba väga tavalisi seadmeid. On ka seadmeid, mis siia süsteemi ei kuulu, samuti ei saa interneti kaudu ühendust erinevate valgusti lülititega. Kodused seadmed ja kontrollpult suhtlevad läbi värkvõrgu. Riistvara võib ka sisaldada erinevaid sensoreid (näiteks kaamerad ja termomeetrid), reguleerijaid ja suhtlemiseks vajalikke süsteeme. Juhtpult võib olla nii ühe asja juhtimiseks näiteks oma nutitelefoniga Sinihamba kaudu või siis sülearvutiga läbi interneti teisest maailma otsast. Targa kodu süsteemid on loodud koos töötama, kuigi koosnevad mitmest seadmest, mis on eri otstarveteks. Tavaliselt on seadmed ühendatud kahte moodi: kas Wi-Fi kaudu või voolujuhtme kaudu. Need on omakorda ühendatud tarkvarasüsteemiga, kuhu on võimalik kliendil oma valitud seadmega ligi pääseda ja vajadusel midagi muuta või lihtsalt kontrollida, kas kõik vastab tema soovidele. Populaarseimad rakendused sisaldavad termostaate, turvasüsteeme, valgustust, ukselukkusid, suitsuandureid, külmikuid, pesumasinaid ja palju muid seadmeid.

Koduautomaatikas kasutatav kontroller kasutab seadmetega suhtlemisel madala võimsusega raadiolaineid (Z-wave ja Zigbee), mis levivad kergelt läbi seinte, põrandate ja tubade. Funktsionaalsuse laiendamine lisamoodulite, turva, zigbee, energia, P1, KNX jpt, abil annab kontrollerile lõputud uuendus-võimalused. Lisaks sellele, on võimalik juhtmevaba lahendust lihtsasti võimalik ühendada ka läbi olemasolevate elektriliinide või andmesidejuhtmete. Samuti on süsteemi võimalik integreerida sadade turul olevate automatiseerimisseadmetega.

Tehnoloogiad

Targast kodust ning koduautomaatikast räägitakse palju ning kuna tegemist on suhteliselt uue suunaga meie turul, siis päris ühist nimetajat justkui polegi. Koduautomaatika on süsteem, mis muudab kodu energiasäästlikumaks, kasutajamugavamaks ning innovatiivseks.

Koduautomaatika tähendab süsteemi, mis suudab juhtida korterite, eramute aga ka hotellide, kontorite, tööstuste, haiglate või mistahes hoonete valgustussüsteeme, kütte- ning jahutussüsteeme, ventilatsioonisüsteeme, läbipääsu ning turvasüsteeme kliendile sobival ning mugavaimal viisil.

Kasulikkus

Nutimaja valgustuse juhtimine võimaldab ühtlaselt jaotada koormust, õigel ajal välja lülitades kasutamata seadmed või tehes taustvalgustust koridoris: 100% õhtuti, öösiti 25%, mille abil säästatakse energiat poole võrra.

Targa Maja videovalvesüsteemid koostöös erinevate kaitseanduritega võimaldavad Teil olla kursis, kes asub Teie majas ja mis seal toimub. Jälgida saab otse oma nutitelefoni pealt ja saada vajaliku infot.

Õigeaegne lillide kastmine ennetab nende närbumist. Suvel Targa Maja süsteem aitab muru kastmisel ning kevadel kütab jääpurikaid katuse pealt.

Targa Maja süsteem teavitab Teid lekkete puhul ja tagab õigeaegse torude ventiilide sulgumise, mis vabastab Teid ebameeldivuste ja kuluka remonti eest.

Ksutatud allikad: Wikipedia.com

Karlis Hünninen TA16