Erinevus lehekülje "Tarkvara disaini kirjeldus" redaktsioonide vahel

Allikas: Teadmusbaas
25. rida: 25. rida:
  
 
Lisaks võivad standardi kasutajad määratleda ja luua enda vaatevinkleid
 
Lisaks võivad standardi kasutajad määratleda ja luua enda vaatevinkleid
 +
 +
'''Kõrgtaseme disain''' (''High-level design (HLD)'') selgitab arhitektuuri, millist saab kasutada tarkvaratoote arendamiseks. Arhitektuuriskeem annab ülevaate kogu süsteemist ning kaardistab süsteemi peamised osad ja liidesed, millised on vaja luua. Kõrgtaseme disainis peaks kasutama mittetehnilist ja kuni keskmise keerukusega sõnavara arvetusega, et see oleks arusaadav süsteemiadministraatoritele. Erinevalt kõrgtaseme disainist näitab In contrast, low-level design further exposes the logical detailed design of each of these elements for programmers.
  
 
Allikad:
 
Allikad:
 
[https://en.wikipedia.org/wiki/Software_design_description SDD artikkel Wikipedias]
 
[https://en.wikipedia.org/wiki/Software_design_description SDD artikkel Wikipedias]

Redaktsioon: 27. oktoober 2017, kell 08:38

Tarkvara disaini kirjeldus - Software design description (SDD)

Tarkvara disaini kirjeldus aka tarkvara disaini dokument on tarkvaratoote kirjeldus, mis varustab tarkvaraarenduse meeskonna tarkvaraprojekti üldise arhitektuuriga. Iga SDD'ga kaasneb tavaliselt arhitektuuriskeem koos viidetega tarkvara ülesehituse väiksematele osadele. See kirjeldus aitab suuremal meeskonnal keskenduda üldisele eesmärgile ning kirjeldab kõiki tarkvaratoote osi ja nende tööd.

Ülesehitus

SDD sisaldab tavaliselt järgmist infot:

 1. Andmete disain kirjeldab tarkvara sisemisi andmeobjekte. Andmeobjektide omadused ja nendevahelised seosed määravad ära andmestruktuuride tüübid.
 2. Arhitektuuriline disain kasutab info liikumise omadusi ja kaardistab nad programmi struktuuri. Üleminekute kaardistamise meetodit kasutatakse, et näidata sissetulevate ja väljaminevate andmete piire. Andmete liikumist saab näidata andmevoo skeemiga.
 3. Liideste disain kirjeldab sisemisi ja väliseid programmi liideseid ning kasutajaliidese disaini. Liidesed põhinevad analüüsimudeli infol.
 4. Protseduuriline disain kirjeldab struktuurseid programmeerimise põhimõtteid, kasutades graafilisi, tabulaarseid ja tekstilisi tähistusi. Need disaini keskkonnad võimaldavad disaineril esitada protseduurilisi üksikasju, mis võimaldavad nende teisendamist koodiks. Selline teostuse kavand on aluseks järgnevale tarkvara projekteerimise tööle.

Lähtudes IEEE 1016 kontseptuaalmudelist koosneb SDD ühest või enamast disaini vaatest. Iga disaini vaate loomisel järgitakse selle disainivaldkonna reeglistikku. IEEE 1016 määratleb kasutamiseks järgnevad disaini vaatenurgad:

 • Taustainfo (Context viewpoint)
 • Ülesehitus (Composition viewpoint)
 • Loogiline (Logical viewpoint)
 • Sõltuvuste (Dependency viewpoint)
 • Informatsioon (Information viewpoint)
 • Mustrite kasutamine (Patterns use viewpoint)
 • Liidesed (Interface viewpoint)
 • Ülesehitus (Structure viewpoint)
 • Vastasmõjud (Interaction viewpoint)
 • Dünaamilised seisundid (State dynamics viewpoint)
 • Algoritmid (Algorithm viewpoint)
 • Ressursid (Resource viewpoint)

Lisaks võivad standardi kasutajad määratleda ja luua enda vaatevinkleid

Kõrgtaseme disain (High-level design (HLD)) selgitab arhitektuuri, millist saab kasutada tarkvaratoote arendamiseks. Arhitektuuriskeem annab ülevaate kogu süsteemist ning kaardistab süsteemi peamised osad ja liidesed, millised on vaja luua. Kõrgtaseme disainis peaks kasutama mittetehnilist ja kuni keskmise keerukusega sõnavara arvetusega, et see oleks arusaadav süsteemiadministraatoritele. Erinevalt kõrgtaseme disainist näitab In contrast, low-level design further exposes the logical detailed design of each of these elements for programmers.

Allikad: SDD artikkel Wikipedias