Apache HTTP Server

Allikas: Teadmusbaas

Apache HTTP Server

Apache HTTP Server ehk lihtsalt Apache on veebiserver, mis on mänginud olulist rolli veebi arengus. Aastal 2009 sai sellest esimene veebiserver, mis suutis ületada 100 miljoni veebilehe verstaposti. Apache oli esimene elujõuline konkurent Netscape Communications Corporation'i veebiserverile (praeguse nimega Sun Java System Web Server) ning on arvestatavaks konkurendiks teistele UNIXi põhistele veebiserveritele funktsionaalsuse ja jõudluse poolest. Enamik Apache veebiservereid on paigaldatud masinatele, mille operatsioonisüsteem on Linux.

Omadused

Apache toetab mitmeid võimalusi, millest paljud realiseeruvad kompileeritud moodulitena, mis laiendavad tuuma funktsioone. Võimalused varieeruvad serveri välisete programmeerimiskeelte lubamisest kuni erinevate autentimisskeemide lubamiseni. Levinumad toetatud keeled on Perl, Python, Tcl ja PHP. Populaarsed autentmismoodulid on mod_access, mod_auth, mod_digest ja mod_auth_digest, mod_digest-i järglane. DBMS-i põhine autentimise andmebaas on toetatud. Muudest omadustest võib välja tuua SSL-i ja TLS-i toe (mod_ssl), proksi mooduli (mod_proxy), URL-i ümberkirjutamise (mod_rewrite) toe, seadistatavad logifailid (mod_log_config) ja filtreerimise (mod_include ja mod_ext_filter) tugi. Veateateid on võimalik seadistada ja Apache serverit toetavad mitmed graafilised kasutajaliidesed (GUI).

Kasutamine

Apachet kasutatakse peamiselt staatiliste ja dünaamiliste veebilehtede haldamiseks veebis. Mitmed veebirakendused eeldavad Apache poolt pakutava keskkonna ja funktsioonide olemasolu.

Apachet levitatakse osana mitmest firmaomasest tarkvarast. Näiteks kuulub Apache Oracle Andmebaasi ja IBM WebSphere rakenduste serveri juurde. Apache on integreeritud Mac OS X'i sisseehitatud veebiserverina ja selle WebObjects rakenduste serveri toetamiseks. Mõnevõrra toetavad seda ka Boreland'i arendustööriistad Kylix ja Delphi. Apache on osa mitmetest Linuxi distributsioonidest ja tuleb kaasa koos Novell Netware 6.5-ga, kus on vaikimisi veebiserveriks.

Apachet kasutatakse erinevateks ülesanneteks, kui materjale on vaja jagada ohutult ja usaldusväärselt. Näiteks failide jagamiseks oma arvutist üle interneti. Kasutaja, kes on paigaldanud Apache serveri oma personaalarvutisse võib jagatavad dokumendid Apache juurkausta paigaldada ja neid jagada.

Programmeerijad kasutavad tihti Apache serverit veebirakenduste testimiseks kohalikus võrgus.

Jõudlus

Apache arendamisel peetakse silmas tasakaalu paindlikuse, porditavuse ja jõudluse vahel. Seetõttu pole Apache loodud olema kõige kiirem server, kuid on võrreldav suure jõudluse peale orienteeritud serveritega. Apache server ei ole orienteeritud ühe ülesande täitmiseks, vaid võimaldab moodulite abil iga konkreetset serverit vastavalt vajadusele konfigureerida.

Litsents

Tarkvaralitsents, mille alusel Apache Software Foundationi tarkvara levitatakse, on tähtis osa Apache serveri ajaloost ja tänapäevast avatud lähtekoodiga tarkvara kommuunis. Apache Litsents võimaldab nii avatud kui suletud lähtekoodiga versioonide tarkvara levitamist.

David Haiba