HDMI

Allikas: Teadmusbaas

HDMI ehk inglise keeles: High-Definition Multimedia Interface (kõrglahutusega multimeedia kasutajaliides) on 2002. aastal loodud standard kõrge kvaliteediga pildi (nt 2160p) ja heli edastamiseks. See annab tarbijale digitaalse alternatiivi selliste analoogstandarditele nagu raadiosageduse (RF) koaksiaalkaabel, komposiitvideo, S-Video , SCART, D-Terminal või VGA. HDMI ühendab digitaalse audio / video allikaid – digibokse, DVD-mängijaid, HD DVD-mängijad, Blu-ray Disc mängijad, AVCHD-videokaameraid, personaalarvuteid (PC), selliseid videomängukonsoole nagu PlayStation 3, Xbox 360 ja AV-vastuvõtjaid – ühilduvate digitaalsete heliseadmete, arvutikuvarite, videoprojektorite ja digiteleritega. HDMI toetab vaid ühe kaabliga kõiki pakkimata teleri- või arvutivideovorminguid, sealhulgas standardseid, täiustatud ja kõrglahutusega videoid; kuni kaheksat kanalit, pakitud või pakkimata digitaalset heli ja ka Consumer Electronics Control (CEC) ühendust. CEC võimaldab HDMI-seadmetel üksteist vajaduse korral kontrollida ja samuti ka kasutajal mitut seadet ühe kaugjuhitava puldiga juhtida.

Ajalugu

HDMI asutajad on Hitachi, Matsushita Electric Industrial (Panasonic/National/Quasar), Philips, Silicon Image, Sony, Thomson (RCA) ja Toshiba. HDMI asutajad alustasid HDMI 1.0 arendamisega 16. aprillil 2002 eesmärgiga luua AV-ühendus, mis oleks tagasiühilduv DVI-ga. HDMI loodi, et täiustada DVI-HDTV-d: muuta liides väiksemaks ja lisada heli tugi. In-Stati andmetel müüdi 2004. aastal 5 miljonit, 2005. aastal 17,4 miljonit, 2006. aastal 63 miljonit ja 2007. aastal 143 miljonit HDMI-seadet. HDMI on saamas HDTV standardiks. In-Stati andmetel oli 2007. aastal valmistatud teleritest 90% juba HDMI-ga.

Pistikud

Kokku on neli HDMI-pistiku tüüpi. Tüüp A ja tüüp B on määratletud HDMI 1.0 spetsifikatsioonis, tüüp C HDMI 1.3 spetsifikatsioonis ning tüüp D HDMI 1.4 spetsifikatsioonis.

Tüüp A

19 kontakti, ribalaiusega, mis toetab kõiki SDTV, EDTV ja HDTV laade. Pistiku (isane) välised mõõtmed on 13,9 mm x 4,45 mm ja pesa (emane) sisemised mõõtmed on 14 mm x 4,55 mm. Tüüp A on elektriliselt sobiv ühekordse ühendusega DVI-D-ga.

Tüüp B

Pistikul mõõtmetega 21 mm x 4,45 mm on 29 kontakti ja kaks korda suurem ribalaius kui tüüp A-l väga kõrge resolutsiooniga ekraanide tarvis nagu WQUXGA (3840x2400). Tüüp B on elektriliselt sobiv kahekordse ühendusega DVI-D-ga.

Tüüp C

Minipistik, mis on määratletud HDMI 1.3 spetsifikatsioonis. Mõeldud eelkõige kaasaskantavate seadmete jaoks. See on väiksem kui tüüp A pistik (10,42 mm x 2,42 mm), aga siiski samasuguse 19-kontaktise konfiguratsiooniga. Erinevuseks on, et kõigi erinevate paaride positiivsed signaalid on nende varjestustega ära vahetatud. DDC/CEC Ground on suunatud 17. kontakti asemel 13. kontaktile, CEC on suunatud 13. kontakti asemel 14. kontaktile ja reserveeritud kontakt on 17, mitte 14. Tüüp C minipistiku saab ühendada tüüp A pistikuga, kui kasutada tüüp A -> tüüp C asümmeetrilist kaablit.

Tüüp D

Mikropistik, mis on määratletud HDMI 1.4 spetsifikatsioonis. Samuti 19 kontaktiga nagu tüüp A ja tüüp C, aga pistiku suurust on vähendatud umbes micro-USB-pistiku oma sarnaseks. Tüüp D pistiku mõõtmed on 2,8 mm x 6,4 mm (võrdluseks tüüp C on 2,42 mm x 10,42 mm ja micro-USB mõõtmed 2,94 mm x 7,8 mm).
Lauri Nugiseks TA15