Http & https

Allikas: Teadmusbaas

Mis on HTTP

HTTP (HyperText Transfer Protocol) on võrguprotokoll, mis aitab veebilehitsejatel serveritega suhelda veebis. HTTP kasutab transportteenusena TCP/IP protokolli. HTTP nn peamisteks klientideks ongi veebilehitsejad, mis saadavad kasutaja poolt esitatud päringutaotluse mingile lehele jõudmiseks veebiserverile, mis omakorda saadab veebibrauserile tagasi päringu vastuse, ehk siis päritud veebilehe.

Kuidas toimib HTTP

HTTP on üldstarndard, mis võimaldab igal brauseril ühendust saada iga serveriga kõikjal maailmas. Veebisaitide aadressid algavad prefiksiga http://, kuid enamik veebibrausereid toetavad juba vaikimisi HTTP protokolli. See tähendab, et aadressiribale ei pea alati tippima tervet veebisaidi aadressi, näiteks http://www.arvutiturve.wordpress.com/ vaid piisab, kui kirjutatakse ainult veebisaidi nimi, näiteks arvutiturve.wordpress.com , misjärel veebilehitseja lisab ise puuduolevad prefiksid ja avab nõutud lehe.

Mis on HTTPS

HTTPS (HyperText Transfer Protocol Secure) on kombinatsioon HTTP võrguprotokollist, mis toimib koos koos SSL/TLS* protokolliga. Selle abil luuakse turvaline, krüpteeritud võrguühendus veebilehe ja serveri vahel. HTTPS ühendust kasutatakse tavaliselt pankades ja paljudes e-kaubanduse ettevõtetes (näiteks eBay´s), et vältida tundlike isikuandmete või paroolide/krediitkaardi andmete jne sattumist nn pealtkuulamise teel kolmandatele isikutele. HTTPS korral edastatakse võrgusuhtlust juhuslikele pealtkuulajatele loetamatul kujul.

Mis on HTTP ja HTTPS vahe?

  • http on väiksema turvasüsteemiga ja on kerge pealtkuulajatelt ründama seda, ehk häkkeritel, kes võivad saada kätte sensitiivset informatisooni ja tervet kontrolli veebilehe üle.
  • http url algab "http://" ja kasutab port 80.
  • https on suurema turvasüsteemiga ja on välja töödatud just selleks, et panna vastu suurematele rünnakutele ja on nende jaoks väga turvaline ja on raskem häkkeritele ligipääsetavam kui http.
  • https url algab "https://" ja kasutab port 443.

Materjalid

Kevin Sestakov