Juhtkuul (Trackball)

Allikas: Teadmusbaas

Juhtkuul on osutusseade, mis koosneb pesas olevast kuulist ning sensoritest, mis tuvastavad kuuli liikumist X- ning Y-teljel. Kasutaja rullib kuuli pöidla, sõrmede või peopesaga, et liigutada graafilises keskkonnas osutit. Võrreldes tavalise hiirega, pole juhtkuulil piire liikumisel; tavalist hiirt kasutades võib see jõuda töölaua servani, kuigi kasutaja soovib osutit edasi liigutada. Juhtkuuliga jätkab kasutaja rullimist, hiire puhul peaks seda tõstma ning teisele kohale asetama. Juhtkuulil võivad nupud asetseda nagu hiirel või kasutaja mugavusele vastavalt.

Ajalugu

Juhtkuul leiutati II maailmasõja-järgse radari joonestamissüseemi CDS (Comprehensive Display System) osana Ralph Benjamin'i poolt. Seade patenteeriti 1947, kuid ehitati ainult prototüüp ning seegi jäi sõjaliseks saladuseks.

Kasutusalad

Suuri juhtkuule võib leida mõnikord arvutipõhistes eriotstarbelistes tööjaamades, nt radarikonsoolidel õhuliikluse juhtruumis või sonarisüsteemides laeval või allveelaeval. Need on ka ilmunud videomängude maailmas, enamasti varasemates arkaadimängukonsoolides. Kasutatakse ka avalikes terminalides, kuna neid on lihtne ehitada konsooli sissening neid pole nii lihtne varastada.


Ergonoomika

Liikumispuudega inimesed kasutavad juhtkuule abistava tehnika juures sisestusseadmena, kuna juhtkuuli on lihtsam kasutada ning nuppe saab vajutada ilma osutit liigutamata.

Juhtkuule saab ka kasutada nt voodis või tugitoolis.


Viited

Artikkel on tõlge siit.

Eestikeelne Vikipeedia artikkel: juhtkuul.

Ralph Benjamin.Tõnu Taal TA15