Monitor

Allikas: Teadmusbaas

Monitor

Monitor on elektrooniline visuaalne ekraan, arvutitele. Kaasaegsematel monitoritel on peene film transistor vedel kristall ekraan (TFT,LCD). Või lapik paneel ekraanid, mils on eksisteerinud laborites aastast 1964. Vanemad monitorid kasutasid elektron torusid. Monitori saab ühendada arvuti külge kasutades VGA, DVI, HDMI,Thunderbolti või muud patendeeriutd konnektorit. Originaalselt monitorid olid kasutusel info protsessimiseks, samas teleka vastuvõttjaid kasutati meelelahutamiseks. Aastast 1980 hakati kasutama arvuti monitori ka meelelahutuseks. Samas telekad on implementeerinud osa arvuti funktsionaalsust.

Ajalugu

Varajased elektroonilised arvutid kasutasid booleani süsteemis on/off pirne mis väljendasid registri bitti arvutis. See võimaldas inseridel moniteerida mis arvutis toimub, seal on ka pärit sõna monitor. Nendel aegadel kasutadi informatsiooni väljastamiseks printerit, tehnoloogja arenedes võeti kasutusele CRT monitorid, kuna need olid paindlikumad kui pirnid. </p>

Tehnoloogja

Elektronkiiretoru

Esimesed monitorid kasutasid elektronkiiretorusid, kombeks oli liita kokku ekraan klavatuuriga, tolleaegsed ekraanid olid palju halvema kvaliteediga kui tänapäeva ekraanid. Kõrge resulutsiooniga ekraanid loodi militaarseks kasutamiseks. Kuid igapäeva elus kasutamiseks olid need liiga kallid et neid toota massidele.

Vedelkristallekraan

LCD ekraani kasutati aastatel 1990-99 sülearvutites, kuna LCD ekraan oli vähem energjanõudlikum, kergemad, mis õigustasid kallimat hinda võrreldes CRT ekraanidega. LCD ekraani tehnoloogja on nüüd põhiline ekraani tehnoloogja. Esimesed LCD ekraanid mis olid iseseisvad eraldi tooted ilmusid turule 1990'ndate keskel.

Ott Villem Vackemann