Pooljuhtketas

Allikas: Teadmusbaas

Pooljuhtketas

(solid state drive ehk SSD)

</p>

Pooljuhtketas (solid state drive ehk SSD) on välismälu-andmekandja. SSD-d eristab tavalistest kõvaketastest nagu HDD see , et SSD-d kasutavad mikrokiipe,hävimälu ja säilmälu ning ei sisalda liikuvaid osi nagu HDD.

HDD-ga võrreldes on SSD vastupidavam füüsilistele löökidele, on vaiksem ja energiasäästlikum. Pooljuhtketastel on ka lühem pöödrusaeg ja latentsusaeg.

SSD-kõvaketta eelis tavalise ketta ees on oluliselt suurem kiirus (kuni kümme korda kiiremad).SSD-kõvakettad jagunevad kahte põhilisse rühma : SLC ja MLC . SLC ehk single level cell on kallim ja kiirem ning sellel on suurem kirjutuskordade arv ligikaudu ~100 000 korda. SLC-ketta teeb kallimaks 1-bitine kontroller. MLC-ketastes on ühes üksuses neli erinevat olekut, mis võimaldab hoida 2 bitti ühes üksuses ja see teebki need nii palju odavamaks. Kirjutuskordade arv on MLC-ketastel aga väiksem ~10 000 korda. Kiireimate SSD-ketaste kiirus on praegu 550–600 MB/s lugemisel ja 520 MB/s kirjutamisel. SLC- ja MLC-ketaste hinnavahe on kümnekordne

SSD.jpeg

Alates 2010. aastast kasutab enamik pooljuhtkettaid nand-tüüpi välkmälu, mis säilitab infot ka ilma pideva elektritoeta. Hävimälu kasutavad SSD-d on olemad olukordades, kus vajatakse kiiremat pöördumist aga andmete püsivus pärast elektrivooli katkemist pole oluline või pärast toite lõppemist kasutatakse andmete salvestamiseks akutoidet.

SSD pärineb 1950. aastate abimälu tehnoloogiatest. Odavama trummelmälu käibelevõtuga nende kasutamine lõpetati. Hiljem, 1970. ja 1980. aastatel, kasutati SSD-d pooljuhtmälus IBM-i superarvutite Amdahl ja Cray, kuid tellimusena ehitavate SSD-de takistavalt kõrge gind muutis nende kasutamise haruldaseks.