Sillus

Allikas: Teadmusbaas

Kirjeldus

Sillus on väike metallist ühendusklemm, mis lükatakse elektrilise ühenduse loomiseks pistiku kontaktide paari ümber. Tavaliselt on sillus parema juhtivuse tagamiseks kullatud ning lühise vältimiseks pealt isoleeritud. Silluse mõõtmed on tavaliselt 1 mm × 3 mm. Silluste puudumisel ei tohiks ühendada pistikute kontakte juhtmega, kuna selline tegevus võib põhjustada lühise ja seadme hävitada.

Silluseid kasutatakse näiteks IDE- ehk ATA-ketaste ülema ja alama töörežiimi seadmisel. Silluste vale seadistamine takistab arvuti alglaadimist ja programmide tööd. Kui sillused on valesti paigutatud, ei ole süsteemis teada, millisel kettal on programmid, andmed või isegi operatsioonisüsteem. Silluste paigutus määrab ära kuidas seadet süsteemis ära tuntakse ning kuidas sellele ligi pääsetakse. Vahel kasutatakse silluseid ka emaplaadi või muu riistvara konfigureerimiseks. Üldiselt erineb riistvara tootjate silluste ühendusklemmide kombinatsioon mitmete seadete realiseerimisel. Seega silluste paigaldamine arvutile varieerub sõltuvalt kasutatavast riistvarast. Uuemad Plug and Play toega seaded ei vaja silluste manuaalset seadistust. Üldiselt on eesmärgiks eemaldada sillused täielikult riistvaralt. Silluseid asendab automaatkonfiguratsioon või tarkvara kontrollitud keskkond. Seadeid saab hoida NVRAM tüüpi mälus, mis on arvuti mälukiip, milles informatsioon ei kao elektri kadumisel.

Sillusteta riistvara on üldiselt kiire ja seda on võimalik lühikese ajavahemiku vältel töökorda seada. Ka nõuab selline riistvara väheseid tehnilisi teadmisi ja ei vaja ligipääsu seadme vooluringile. Teisest küljest, silluseid kasutav riistvara tavaliselt ei seadistata valesti . Püsivara seaded võivad kergesti kaduda või korrumpeeruda hoolimatu kasutaja, viiruse või elektri kõikumise tõttu, ainus viis muuta õiget silluste paigutust on arvutikorpus lahti keerata ja sillus eemaldada.

Sillused emaplaadil

Mõnel emaplaadil on kasutusel sillused, et määrata protsessori ja siini kiirus. Sillused võimaldavad ka tühistada CMOS seadistuse. Silluste abil saab määrata ka protsessori tööpinge, sekundaarse vahemälu ja lubada baasvahetussüsteemi välkkirjutamine . Kuna silluste arv ja funktsioon erineb emaplaadi mudelite ja tootjate lõikes, ei ole olemas ühtseid seadistusi. Seega peaks enne tegutsemist järgima toote juhendit. Sageli on silluste konfiguratsioon ka emaplaadile prinditud.

Protsessori kiirus, siini kiirus, koefitsient

Iga Intel i486 klassi emaplaat (välja arvatud sillusteta plaadid) või uuem võimaldab protsessori kiirust eraldi reguleerida. Üldiselt eksisteerib kaks põhilist viisi kiiruse muutmiseks. Mõned emaplaadid toetavad mitmeid erinevaid kiiruseid ja sisaldavad ka diagrammi silluste paiknemiseks, et kiirus saavutada. Mõned plaadid vajavad kahte eraldi sillust: üks kontrollib mälu siini kiirust ja teine määrab protsessori "koefitsiendi" .

BIOS-i välkkirjutamine

Mitmetel plaatidel on vajalik seada sillus erilisse positsiooni, et lubada BIOS välkkirjutamise teel uuendada. Sillus on tavaliselt olekus "normaalne" välja arvatud BIOS uuenduse töös.

CMOS tühistamine

Üks tuntumaid arvuti probleeme on "BIOS seadistuste parooli kadumine", mis piirab kasutaja ligipääsu BIOS programmile. Arvutitele on sisse ehitatud võimekus probleemi lahendamiseks: ajutiselt paigaldatakse sillus ja siis see eemaldatakse . Ka see sillus on tavaolukorras "normaalses" olekus.


Infot sain:https://et.wikipedia.org/wiki/Sillus_(arvutustehnika)

Markus Martin