Source code

Allikas: Teadmusbaas

Arvutustehnikas, lähtekood on kogumik arvuti juhistest, võimalusel koos kommentaaridega, kirjutatakse inimloetavas programmeerimiskeeles, mis on enamasti tavaline tekst. Programmi lähtekoodi on spetsiaalselt projekteeritud, et hõlbustada tööd arvuti programmeerijatel, kes täpsustavad meetmeid, mida täidab arvuti, enamasti kirjutatekse lähtekoodis neid meetmeid. Lähtekood on sageli ümber tehtud koostaja või tõlkija abil binaarseks masinakoodiks, mis on arusaadav arvutile. Masin kood võidakse siis salvestada, et seda kasutada hiljem. Teisel juhul, lähtekoodi võib tõlgendada ja seega kohe täide viia.

Enamik taotlus tarkvara levitatakse sellises vormis, mis sisaldab ainult käivitatavaid faile. Kui lähtekood sinna kuuluks oleks see kasulik kasutajale, programmeerijale või süsteemi administraatorile, ükskõik kellele kes soovivad õppida ja/või programmi muuta.

Definitsioon

Lähtekood (nimetatakse ka allikana või koodina) on versioon tarkvarast, kuna see on algselt kirjutatud (st sisestasid arvutisse) inimese poolt tekstivormingus (st inimloetavas keeles).

Mõiste lähtekoodi võib võtta ka laiemalt kaasata, et see sisaldaks masinkoodi ja märkeid graafilisest keelest, millest kumbki ei ole tekstiline looduses. Üks näide artiklist milles esitatakse iga-aastast IEEE konverentsi ja lähtekoodi analüüsi ja manipuleerimist.

Selleks, et oleks parem arusaam sõnast "lähtekood" mõeldakse selle all mistahes täielikult käivitatavat kirjeldust tarkvara süsteemist. Seetõttu on see nii tõlgitud, et lisada masinkoodi, väga kõrge taseme keeli ja käivitatavat graafilist esindatavat süsteemi.

Sageli on seal mitmeid samme programmi tõlkest või minifitseerimiseks algteksti mis on kirjutatud inimese poolt ja käivitatava programmi vahel. Kuigi mõned väidavad, et vahe fail "ei ole päris lähtekood ja ei lähe lähtekoodi alla", teised leiavad, et on palju mugavam otstarbekas viidata iga vahepealse faili lähtekoodi, et leida järgmised sammud.

Ajalugu

Esimesed programmid arvutis olid kantud binaar keeles arvuti esipaneeli lülitite kaudu. Esimese põlvkonna programmeerimiskeelel polnud vahet lähtekoodi ja masina koodiga.

Kui IBM esimest korda pakus tarkvara mis töötaks koos masina lähtekoodiga anti see ilma lisatasuta. Tol ajal olid arendamise kulud ja tarkvara toetamine riistvara alghinna sees. Aastakümneid jagas IBM lähtekoodi oma tarkvara toote litsentside abil, kuni aastani 1983.

Enamik arvuti ajakirju avaldasid lähtekoodi tüüp programmidena.

Vahel kogu lähtekood suurele programmile avaldati ka raamatuna, näiteks "Arvutid ja kujundus, osa B: TeX: programm", "PGP lähtekoodi ja seestpoolt", "PC SpeedScript" ja "UC / OS : Real-Time Kernel ".

Eesmärk

Lähtekoodi kasutatakse peamiselt sisendina protsessis, mis toodab käivitatavat programmi (st see on koostatud või tülhitud). Samuti kasutatakse seda meetodina suhtlemiseks algoritmide ja inimeste vahel (nt koodilõikude raamatud).

Arvuti programmeerijad sageli leiavad kasulikuna vaadata läbi olemasolevaid lähtekoode, et õppida programmeerimise tehnikat. Jagamine lähtekoodi programmeerijate vahel on sageli viidatud kui soodsa tegurina küpsemiseks oma programmeerimise oskustes. Mõned inimesed leiavad lähtekoodi kui ilmekaks kunsti keskmiseks.

Avade tarkvara teistes arvuti platvormides on tavaliselt väga raske ilma lähtekoodita. Ilma lähtekoodita teatud tükk tarkvarast, teisaldamise on üldiselt väga kallis. Võimalik teisaldamis võimalusi hõlmavad binaarset tõlkimist ja imiteerimist algsel platvormil.

Dekompileerimine käivitatava programmi abil võib kasutada, et luua lähtekoodi, kas kokkupandavat koodi või kõrgkeeles.

Programmeerijad sageli kohanduvad lähtekoodiga, mis on ühest tarkvarast ja seda kasutada teistes projektides, kontseptsioonina tuntakse seda kui tarkvara taaskasutamisest.

Lauri Nugiseks TA15