Worm

Allikas: Teadmusbaas

Worm

Worm ehk Uss viirus on iseseisev kahjulik arvutiprogramm, mis kopeerib end, ning nakatab arvuteid kasutades ära arvutis olevaid turva-auke, ning arvuti võrke. Viiruse ja Ussi üks erinevuseid on see, et Ussil ei ole vaja end kinnitada arvutis olemasoleva programmi külge. Pea alati tekitavad nad mingit kahju arvuti võrgule, isegi kui nad tarbivad vaid inteerneti ribalaiust. Viirused pea alati korrupteerivad või muudavad faile sihtmärgi arvutis. Ussid on ehitatud, et nad leviksid, ega lõhuks süsteemi, kuid isegi Ussid mis ei kanna endaga kaasas lõhkepead, tekitavad suuri pragusid süsteemidesse.

Kahju

Iga kood mis on disainitud tegema rohkem kui enda levitamine, kutsutakse Lõhkepeadeks. Lõhkepead kustutavad, või muudavad sihtmärgi faile, krüpteerivad faile, et lunaraha nõuda, pääsevad ligi konfidensiaalsetele failidele. Kõige levinum viis milleks Ussi kasutatakse on, kui paigaldatakse tagauks süsteemi, et seda kaug-juhtida, sellist nakatunud arvutit kutsutakse zombiks. Kui zomisid saab palju tekib botnet. Botnettidega saadetakse rämpsposti, või korraldakse Dos rünnakuid ehk teenuse takistus rünnakuid.

Vastumeetmed

Ussid levivad kasutades turvaauke süsteemides, Kui leitakse haavatav koht enne Patch Tuesday'd ehk Paikamis Teisipäev, on võimalus, et tekib Zero day attack ehk 0 päeva rünnak. See tähendab et programmi arendajatel on 0 päeva aega midagi ette võtta, või lahendusi leida. kasutajad peaks olema ettevaatlikd, avades tundmatuid kirju, kuid kurikuulus Uss "ILOVEYOU", ning teised andmepüügipettus e-kirjad tõestavad, et tundmatuid kirju avatkse üha sagedamini, ning jooksutatakse kuritahtliku koodi. Anti-viirus tarkvara peaks uuendama iga paari päeva tagant, et uuendata muster-faile. Soovituslik on ka tulemüür.

Ott Villem Vackemann