Andmevahetus X-tee

Allikas: Teadmusbaas
Redaktsioon seisuga 30. jaanuar 2016, kell 22:23 kasutajalt Den.adusoo (arutelu | kaastöö) (Created page with "<p> Andmevahetuskiht X-tee on tehniline ja organisatsiooniline keskkond, mis võimaldab korraldada turvalist internetipõhist andmevahetust riigi infosüsteemide vahel. </p>...")
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Andmevahetuskiht X-tee on tehniline ja organisatsiooniline keskkond, mis võimaldab korraldada turvalist internetipõhist andmevahetust riigi infosüsteemide vahel.

X-tee võimaldab asutustel/inimestel turvaliselt andmeid vahetada, samuti korraldada isikute juurdepääsu riigi andmekogudes säilitatavatele ja töödeldavatele andmetele.

Kodanikel võimaldab X-tee kasutada erinevate portaalide kaudu X-tee teenuseid, sh teha päringuid riigi andmebaasidest ja kontrollida endaga seotud infot.

Ametnikud saavad aga kasutada neile mõeldud teenuseid, näiteks dokumendivahetuskeskust, oma asutuse infosüsteemides. Need muudavad ametniku töö efektiivsemaks, sest jääb ära töömahukas paberdokumentide töötlemine, andmete suuremahuline sisestamine ja kontrollimine. Suhtlemine teiste ametnike, ettevõtjate ja kodanikega on kiirem ja täpsem.

X-tee funktsionaalsus

Teenuste väljaarendamiseks saab X-teega liitunu enda kasutusse järgmise funktsionaalsuse:

• Autentimine (sh Riigiportaali eesti.ee kaudu teenuste pakkumisel ID-kaart, mobiil-ID + viis internetipanka)

• Autoriseerimine

• Registrite teenused

• Päringute ärimudeli realiseerimisvahendid (võimalus päringuid esitada mitmetesse eri andmebaasidesse ja registritesse)

X-tee tarkvara

Turvaserver v5

X-tee turvaserver on vajalik X-teel andmete vahetamiseks.

Turvaserver v6

Turvaserver v6 on uus versioon X-teest mis põhineb X-tee protokolli versioonil v4.0 (.pdf). Turvasrever töötab operatsioonisüsteemil Ubuntu Server 14.04 Long-Term Support (LTS). Toetatud on 64-bitine platvorm.

X-tee portaal MISP2

MISP2 (mini-infosüsteem-portaal) on asutustele mõeldud portaal, mis võimaldab kasutada asutusele avatud X-tee teenuseid. MISP2 portaali võib paigaldada endale iga X-teega liitunud asutus. See võimaldab organisatsioonil kasutada X-tee teenuseid, ilma et oleks vaja realiseerida vastavat funktsionaalsust asutuse muudes infosüsteemides.