Arduino

Allikas: Teadmusbaas
Redaktsioon seisuga 30. jaanuar 2017, kell 16:11 kasutajalt Marek (arutelu | kaastöö)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Arduino on avatud lähtekoodiga ühe plaadi mikrokontroller, mis suudab tajuda ümbrust saades erinevatest sensoritest sisendinformatsiooni ning muuta oma ümbrust juhtides näiteks tulesid, mootoreid ja teisi ajureid. Arduino riistvara koosneb lihtsast vaba riistvara vaba riistvara disainiga trükiplaadist, millel on Atmel AVR protsessor, ning mugavamaks kasutamiseks välja toodud erinevad sisend- ja väljundviigud. Tarkvara koosneb standardsest programmeerimiskeele kompilaatorist ja mikrokontrolleris olevast alglaadimise haldurist.

Arduinot programmeeritakse enamasti Wiring-keelel põhineva programmeerimiskeele abil, kasutades Processing-keskkonnal põhinevat integreeritud arenduskeskkonda. Arduino programmeerimiseks kasutatav keel on sarnane C++ keelega, mõne muudatuse ja lihtsustusega.

Arduino riistvarast on erinevaid versioone ja neid on võimalik osta eelnevalt kokkupandult. Neile, kes soovivad Arduino riistvara ise luua, on riistvara disaini informatsioon vabalt saadaval. Lisaks itaallaste loodud Arduinole on riistvarast olemas erinevate ühilduvuse tasemetega teiste tootjate variatsioone. Mõned neist on programmeeritavad tavapärase Arduino tarkvaraga.

Arduino projekt tõsteti esile 2006. aastal Prix Ars Electronica autasustamisel digitaalsete kogukondade kategoorias.

Ajalugu

Projekt algas 2005. aastal Itaalia linnas nimega Ivrea (Olivetti nimelise arvutifirma poolt), et luua seade, millega oleks võimalik sel ajal saadaval olevate süsteemidega võrreldes odavamalt ja lihtsalt kontrollida õpilaste ehitatud disainiprojekte. 2010. aasta veebruariks oli müüdud enam kui 120 000 Arduino plaati. Arduino loojad Massimo Banzi ja David Cuartielles nimetasid projekti Ivrea Arduini järgi, kes oli Ivrea kuulus ajalooline tegelane. „Arduino“ on mehelik itaaliapärane eesnimi, mille tähendus on „tugev sõber“.

Arduino loojad võtsid alguses kasutusele avatud lähtekoodiga Wiring platvormi ning hakkasid seda edasi arendama, luues sellega täiesti iseseisva projekti. Wiring loodi Kolumbia programmeerija ja kunstniku Hernando Barragáni magistritööna. Wiring'u kaasloojaks oli Mehhikost pärit elektriinsener Diego Gonzalez Joven. Nende juhendajaks olid Massimo Banzi ja Casey Reas. Wiring põhineb Processing programmeerimiskeelel, selle integreeritud arenduskeskkond loodi Casey Reas'i ja Ben Fry poolt.

Platvorm

Riistvara

Arduino plaat koosneb 8-bitisest Atmel AVR mikrokontrollerist koos täiendavate komponentidega, et lihtsustada programmeerimist ja ühilduvust teiste kiipidega. Arduino tähtsaks eripäraks on see, et tema ühendusedviigud on kindlaksmääratud paigutusega, lubades mikrokontrolleriga plaati ühendada mitmesuguste vahetatavate lisandmoodulitega, mida nimetatakse kilpideks. Ametlikud Arduinod on kasutanud megaAVR seeria mikrokontrollereid, täpsemalt Atmega8, Atmega168, Atmega328, Atmega1280 ja Atmega2560. Lisaks on kasutatud üksikuid teise platvormiga mikrokontrollereid. Enamus plaate sisaldavad 5 voldist lineaarregulaatorit ja 16 MHz sagedusega kristallostsillaatorit, kuigi mõned disainid, nagu näiteks LilyPad, töötavad 8 MHz taktsagedusega ja ei sisalda plaadi disaini piirangute tõttu toitepinge regulaatorit. Arduino mikrokontrollerisse on eelprogrammeeritud alglaadimise haldur, mille tööks on lihtsustada programmide üleslaadimist mikrokontrolleris olevale välkmälule. Väga paljude teiste mikrokontrollerite korral vajatakse selle jaoks tavaliselt välist programmerimisseadet.

Põhimõttelisel tasemel programmeeritakse kõik Arduino kontrollerid Arduino tarkvara kasutades RS-232 järjestikliidese kaudu, kuid konkreetne riistvaraline lahendus sõltub riistvara versioonist. Uuemad Arduino kontrollerid on programmeeritavad USB-siini vahendusel, kasutades plaatidele lisatud USB-järjestikliidese adapteri mikroskeeme (näiteks FTDI FT232). Mõned mudelid, nagu näiteks Arduino Mini ja mitteametlik Boarduino, kasutavad eemaldatavat USB-järjestikliidese plaati või kaablit, Bluetooth-ühendust või teisi meetodeid.

Suurem osa mikrokontrolleri sisend-väljundviikudest on Arduino kontrolleril eraldi välja toodud. Näiteks kontroller Diecimila ja uuem Duemilanove pakuvad 14 digitaalset sisend-väljundviiku, millest kuut saab kasutada pulsilaiuse modulatsiooniga signaalide genereerimiseks ja lisaks veel kuut analoogsisendit. Need viigud asuvad kontrolleriplaadi ülemisel poolel ning on esitatud standardsete 2,5 mm sammuga pesadena. Arduino Nano ning Arduinoga kokkusobivatel Bare Bones Board ja Boarduino kontrolleritel on plaadi alumisel küljel välja toodud 2,5 mm sammuga pistikud.


Tarkvara

Arduino integreeritud programmeerimiskeskkond on tarkvaraplatvormist sõltumatu Javas kirjutatud rakendus, mis on tuletatud Processing-programmeerimiskeele ja Wiring projekti integreeritud programmeerimiskeskkondadest. Integreeritud programmeerimiskeskkond on disainitud selliselt, et seda saaksid kasutada tarkvaraarenduses vähekogenud inimesed. Keskkond sisaldab koodiredigeerijat, mille iseärasusteks on näiteks süntaksi esiletoomine ja sulgude kokkuviimine. Ka koodi kompileerimine ja mikrokontrolleri programmeerimine toimuvad ühe hiireklikiga.

Arduino programmerimiskeskkonnaga on kaasas C/C++ teek Wiring, mis muudab paljud tavalised sisend-väljundoperatsioonid palju lihtsamaks. Arduino programmid on kirjutatud C/C++-s, kuid kasutajad peavad töötava programmi jaoks defineerima ainult kaks funktsiooni:

 • setup() – funktsioon mis töötab korra programmi alguses ning seadistab mikrokontrolleri parameetrid
 • loop() – funktsioon mis kutsutakse korduvalt esile kuni plaat välja lülitatakse

Arduino arenduskeskkond kasutab programmide kompileerimiseks GNU tööriistu ja AVR Libc teeke, programmide kirjutamiseks mikrokontrollerisse on kasutusel programm avrdude. Kuna Arduino platvorm kasutab Atmeli mikrokontrollereid, siis võib nende programmeerimiseks kasutada ka Atmeli arenduskeskkondi AVR Studio või Atmel Studio.

Hariduseesmärkideks on kasutatav teiste tootjate poolt toodetud graafiline avatud koodi litsentsiga arenduskeskkond Minibloq.

Ametlik riistvara

Arduino originaalriistvara toodab Itaalia firma Smart Projects. Mõned Arduino tootemärgiga plaadid on disainitud Ameerika firma SparkFun Electronics poolt. Tänase päevani on toodetud tööstuslikult 13 Arduino riistvara versiooni.

 1. Serial Arduino – programmeeritud kasudates DE-9 jadaühendust ja sisaldab ATmega8 mikrokontrollerit.
 2. Arduino Extreme – USB-liidesega programmeerimiseks ja ATmega8 mikrokontrolleriga.
 3. Arduino Mini – miniatuurne Arduino versioon, mis kasutab pindmonteeritult paigutatud ATmega168 mikrokontrollerit.
 4. Arduino Nano – veel väiksem versioon kui Arduino Mini. USB-toitega Arduino, mis kasutab pindmonteeritult paigutatud Atmega168 (uuematel versioonidel ka ATmega328) mikrokontrollerit.
 5. Lilypad Ardunio – minimaalse disainiga kaasaskantav rakendus, mis kasutab pindmonteeritult paigutatud ATmega168 mikrokontrollerit.
 6. Arduino NG – USB-liides programmeerimiseks ja ATmega8 mikrokontroller.
 7. Ardunio NG plus – USB-liides programmeerimiseks ja ATmega168 mikrokontroller.
 8. Arduino Bluetooth – Bluetooth liides programmeerimiseks ja ATmega168 mikrokontroller.
 9. Arduino Diecimila – USB-liides ja kasutab ATmega168 mikrokontrollerit DIL28 pakendis.
 10. Arduino Duemilanove – kasutab ATmega168 (ATmega328 uuemates versioonides) mikrokontrollerit ja on automaatselt valitava USB- või välise alalistoitega.
 11. Ardunio Mega – kasutab pindmonteeritult paigutatud ATmega1280 mikorokontrollerit lisasisendite ja -väljundite ning suurema mälu jaoks.
 12. Arduino Uno – kasutab Atmega328 ning ATmega8U2 seeria muundurina.
 13. Arduino Mega2560 – kasutab pindmonteeritult paigutatud ATmega2560 ning ATmega8U2 mikrokontrollereid USB-liidesega.

Arduinoga ühilduvad kontrollerid

On olemas palju erinevaid Ardunio-ühilduvuse ja Arduinost tuletatud plaate. Mõned on funktsioonaalselt Arduinoga samaväärsed ja neid saab kasutada samades olukordades. Paljud neist on lihtsad Arduinod mõne igapäevase väljund-draiveriga, mida kasutatakse tihti koolitasemel hariduses, et lihtsustada väikeste robotite ehitamist. Mõned variatsioonid aga kasutavad täiesti teisi mikrokontrollereid erinevate ühilduvuse tasemetega.

Kuigi Arduino riistvara ja tarkvara disainid on tasuta saadaval ja kaetud copylefti litsentsidega, siis Arduino arendajad on palunud, et nimi „Arduino“ oleks ainuõiguslik ametlikule tootele ning seda ei kasutataks tuletatud tööde puhul ilma loata.

Arendusmeeskond

Arduino arendusmeeskonnas on Massimo Banze, David Cuartielles, Tom Igoe, GInaluca Martino, David Mellis ja Nicholas Zambetti.

Allikad

https://www.arduino.org

https://www.arduino.cc/

https://en.wikipedia.org/wiki/Arduino