Arutelu:Arvutivõrkude haldus ja võrguteenused

Allikas: Teadmusbaas
Redaktsioon seisuga 7. märts 2016, kell 18:56 kasutajalt Ottomar12112 (arutelu | kaastöö) (Kasutatud materjal: http://metshein.com/index.php/arvuti/ubuntu-linux-server/892-08-ubuntu-linux-server-teenused-dhcp)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

DHCP

DHCP, mis see on?

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) on võrguteenus, mis jagab võrgus olevatele seadmetele automaatselt võrgukonfiguratsiooni. Näiteks IP address, subnet mask, gateway, DNS server jms. Ilma DHCP serveri abita, tuleks võrguadministraatoril iga masin käsitsi seadistada, mis võib väga tülikaks osutuda. Näiteks, kui sinu ettevõttes sooviksid internetti kasutada ka külalised - tahvelarvutid, telefonid, sülearvutid jne.


Kuidas DHCP töötab?

DHCPDISCOVER Kui uus masin, millel on DHCP aktiveeritud, võrku lülitatakse, saadetakse IP soov kõikidele seadmetele võrgus (multicast). Kõigile sellepärast, et masin ei tea, kus DHCP server asub. Saatja aadress on hetkel 0.0.0.0, vastuvõtja aadress 255.255.255.255 ja teade saadetakse teele läbi UDP pordi 67. Teade sisaldab endas saatja MAC aadressi ja masina nime.

DHCPOFFER DHCP server, mis "kuulab" võrku, võtab sõnumi teate vastu (UDP port 68) ja pakub välja sobiliku seadistuse ja jääb ootama kinnitust.

DHCPREQUEST Kui masinale antud seadistus sobib, siis saadab jälle multicast teate võrku, et ta võtab pakutud seadistuse vastu.

DHCPACK DHCP kinnitab valitud võrgu seadistuse, sidudes sellega masina MAC aadressi ja kasutusaja pikkuse.


DHCP seadistamine

Kõigepealt peame arvutisse paigaldama DHCP teenuse:


sudo apt-get install isc-dhcp-server

Järgmisena märgime märgime ära, läib millise liidese DHCP'd jagama hakatakse.


sudo vi /etc/default/isc-dhcp-server

Avanenud failis, lisa lihtsalt liidese nimetus, näiteks eth0, eth1 või kui on seotud liidesed, siis bond0 jne


INTERFACES="eth0"

Ja nüüd seadistame DHCP serveri enda seaded. Selleks ava dhcpd.conf fail.


sudo vi /etc/dhcp/dhcpd.conf

See fail on iseenesest lihtsam konfigureerida, kui DNS'i. Sest siin on vajalikud näited olemas. Leiame kõigepealt üles koha üldseadistuse kohta. Lisame sinna oma domeeni nime ja serveri. Selle alt leiame kohe read, mis määravad, kui kaua antud seadistusi hoitakse.


# option definitions common to all supported networks... option domain-name "home.lab"; option domain-name-servers 192.168.1.76;

default-lease-time 600; max-lease-time 7200;

Edasi kerides leiame ka read, mis näitavad, kuidas teha kõige lihtsam DHCP seadistus. Asendame need oma andmetega ja lubame uusi masinaid 100-150.

# This is a very basic subnet declaration.

subnet 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0 {

 range 192.168.1.100 192.168.1.150;
 option routers 192.168.1.1;

}

Salvesta fail taaskäivitame teenuse.

kasutaja@ubuntu:~$ sudo service isc-dhcp-server restart isc-dhcp-server stop/waiting isc-dhcp-server start/running, process 1274

Hetkel võib nüüd olla selline asi, et sinu DHCP saadab usinasti üle võrgu uusi võrguseadeid. Kui tekib konflikte või võiks isegi neid ennetada, siis peatame selle teenuse :)

sudo service isc-dhcp-server stop

Ise soovitan kasutada VI asemel NANOt, kuna sellega on lihtsam minu arvates