Jahutus

Allikas: Teadmusbaas
Redaktsioon seisuga 7. aprill 2016, kell 15:04 kasutajalt Aadu.riiberk (arutelu | kaastöö) (Created page with "<font size="5"> '''Arvuti jahutus''' </font>eemaldab liigse soojuse soojusülekande või konvektsiooni teel. Üleliigne soojus tekib kui emaplaadi ning lisakaartide kiibid on...")
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Arvuti jahutus eemaldab liigse soojuse soojusülekande või konvektsiooni teel. Üleliigne soojus tekib kui emaplaadi ning lisakaartide kiibid on koormuse all.

Õhkjahutus

Õhkjahutuseks kasutatakse tavaliselt ventilaatoreid. Ventilaator võib olla ühendatud arvuti korpuse külge, aga ka näiteks protsessori, graafikaprotsessori, kiibistiku, toiteploki, kõvaketta või PCI siini külge. Enamlevinud ventilaatori suurused on: 40, 60, 80, 92, 120 ja 140 mm. Viimasel ajal on turgu hõivamas ka 200 mm ning isegi suuremad, 230 ja 240 mm suurused ventilaatorid.

Lauaarvutid

Lauaarvutites kasutatakse jahutuses reeglina üht või enamat ventilaatorit. Peaaegu kõigil toiteplokkidel on olemas vähemalt üks ventilaator, mis juhib õhku korpusest välja. Paljud tootjad soovitavad korraldada jaheda õhu sissetõmmet korpuse esiosa alumise poole kaudu ning kuuma õhu väljajuhtimiseks kasutada tagapaneeli ülaosa.

Kui korpusse imetakse rohkem õhku, kui sealt välja lastakse, nimetatakse õhuvoolu "positiivseks", kuna korpuse siserõhk ületab ümbritseva keskkonna rõhku. See nähtus võib tekkida siis, kui arvutisse õhku sissetoovate ventilaatorite arv või võimsus ületab väljapuhuvate ventilaatorite arvu või võimsust. Kõige efektiivsemaks peetakse tasakaalustatud või neutraalset õhuvoolu kuid kergelt positiivne õhuvool vähendab tolmufiltrite ummistumist, juhul kui neid kasutatakse arvuti jahutussüsteemis. Negatiivne rõhk korpuse sees võib suurendada komponentide tolmuga ummistumist.

Soojusliikumine arvutis

Vedelikjahutus