Opera

Allikas: Teadmusbaas
Redaktsioon seisuga 7. märts 2017, kell 07:15 kasutajalt Mairold.kunimagi (arutelu | kaastöö) (Ajalugu)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Opera on veebibrauser ja internetikomplekt personaalarvutitele ja mobiilsetele seadmetele, mis võimaldab kasutada paljusid levinud internetipõhiseid teenuseid. Lisaks põhilisele veebilehtede kuvamise võimalusele sisaldab Opera sisseehitatud uudisvoogude ja e-posti klientrakendust, IRC-i tuge, BitTorrenti rakendust ja serverimoodulit Unite. Opera on suletud koodiga omanduslik priivara. Operat arendab Norra firma Opera Software.

Maailmas kasutab Operat hinnanguliselt 3,3% Interneti kasutajatest[2], piirkonniti esineb erinevusi. Näiteks 2011. juuli andmetel kasutab Ukrainas Operat 43% kasutajatest. Venemaal on kasutajaid 36%, Poolas, Lätis, Leedus ja Tšehhis 8–11%


Ajalugu

Opera alustas jaosvarana, kuid kõikide funktsioonide kasutamiseks tuli maksta. 4. versioon oli teadaolevalt viimane, mis Windows 3.1x-e jaoks saadaval oli. Samast versioonist alates hakkas Opera saadaval olema ka Linuxile. Alates 5. versioonist hakati veebibrauserit jagama tasuta, kuid reklaambänneriga, mille eemaldamiseks tuli osta reklaamivaba versioon. Alates 20. septembrist 2005 hakati Operat täiesti tasuta jagama. Mõnel Opera versioonil, näiteks 6.x-l, on olemas eestikeelne kasutajaliides. Omaalgatuslikke tõlkeid eri autoritelt leidub ka hilisematele versioonidele (9.02, 9.26/9.27, 9.02/9.10/9.20/9.50). Lisaks on olemas võrukeelne tõlge versioonile 6.x.


Opera.png