Põhja- ja Lõunasild

Allikas: Teadmusbaas
Redaktsioon seisuga 11. aprill 2016, kell 13:33 kasutajalt M3ska (arutelu | kaastöö)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Mis on põhjasild?

Põhjasild on üks kahest põhilisest loogika kiibist PC tüüpi arvuti emaplaadil. Põhjasild võib koosneda mitmest diskreetsest kiibist. Nende kiipide kõik funktsioonid on seotud arvuti protsessoriga, alustades mälu ja graafika kontrolleritega.

Mis on põhjasilla peamine ülesanne?

Põhjasilla peamiseks ülesandeks on ühendada arvuti protsessoriga muutmälu, PCI Express või AGP siinil olevad videokaartid ning lõunasild. Osade emaplaatide puhul on põhjasilda sisseehitatud ka videokaart. Kuna erinevad protsessorid ja mälud vajavad töötamiseks erinevaid signaale, siis tavaliselt antud põhjasild on ühilduv vaid ühe või kahe erineva klassi protsessoriga ning üldjuhul vaid ühte tüüpi mäludega. Leidub ka tugikiibistikke, mis toetavad kahte erinevat tüüpi mälusid.

Uuendused

Peamiseks eesmärgiks protsessorite väljatöötamisel on võetud üha enamate funktsioonide integreeririmine protsessorisse. Mälukontroller, mis korraldas protsessori ja mälude vahelise suhtlust, viidi protsessorisse siis, kui AMD alustas AMD64 arhitektuuriga protsessorite tootmist, Inteli puhul kadus eraldiseisev mälukontroller Nehalem protsessoritega.

Ülekiirendamine

Põhjasillal on oluline roll ka selles, kui palju on võimalik arvutit ülekiirendada, sest põhjasilla taktsagedust kasutab algväärtusena protsessor, et luua enda töösagedus. Ülekellamise korral suureneb põhjasilla töötemperatuur märgatavalt. Põhjasilla jahutus on oluline, sest kui suureneb protsessori kiirus, suureneb ka põhjasilla soojuseraldus. Põhjasillal kasutatakse peamiselt kolme tüüpi jahutust: passiivjahutus, radiaator koos ventilaatoriga või siis suurema jõudlusega süsteemide puhul põhjasillale paigaldatud vesijahutus.

Mis on Lõunasild?

Lõunasild on teine inteli kiibistik. Lõunasild erineb põhjasillast selle poolest, et koosneb ainult ühest kiibist, mis asub põhjasilla PCI siinil ning tegeleb aeglasemate seadmete juhtimisega.

Mis on lõunasilla töö?

Lõunasild haldab ülejäänud komponentide omavahelist suhtlust. Kaasajal on mälukontroller ehitatud mõningatel juhtudel protsessori sisse ja seega kadunud ka vajadus ühe kiirete ja ühe aeglaste seadmete kontrolleri järele ning tihti on kogu kiibistik koondatud ühe integraallülituse sisse.

Lõunasilla ülevaade

Lõunasilla kiibistki käsitleb kõiki arvuti I/0 funktsioone, nagu näiteks USB, Audio,seeria ja BIOSS’i süsteem. Erinevad kombinatsioonid lõuna- ja põhjasillaga on võimalikud, aga need kahte tüüpi kiibid peavad olema programmeeritud koos töötama.