Ruuteritarkvara OPNsense kasutusjuhend

Allikas: Teadmusbaas

Sissejuhatus

Siin on õpetus kuidas kasutada Open-source ruuteri tarkvara, mida on lihtne kasutada. Lisaks sellele on tal olemas ka lihtsasti aru saadav GUI, e. veebiliides kuhu sa saad pärast ligi ruuteri aadressiga.

Mida läheb sul vaja

OPN-sense tarkvara, mille saad allalaadida siit [1] Kui teed seda virtuaalkeskkonna, siis pead sellele virtuaal masinale lisama kaks võruadapterit. Sisse tulev ja välja minev võrk. Kui oled Iso külge pannud masinale ja endisel see käima ei hakka kontrolli üle, et kõvakettas oleks seadistatud IDE-ks.

OPN-sense seadistamine

Kõige pealt vajuta C kui tuleb peale autobooti kiri. Algul küsib see sinu käest, kas sa tahad VLAN seadistada pane N (enter). Järgmisena seadista ära Wan em1 (Enter) ja Lan em0 (Enter) ,et kontrollida, kas panid need õigesti vaata virtuaalmasina network seadete alt mac aadresse. Pärast Wani ja Lani seadistamist tuleb kiri ENTER the Optional 1 interface pane lihtsalt Enterit. Siis tuleb kiri DO you want do proceed ehk kas sa tahad jätkata pane y (Enter). Pärast seda logi sisse kasutajanime root ja parooli opnsense-ga.

Lani seadistamine

Vajuta 2 (Enter), Siis tuleb kaks valikut Wan1 ja Lan2 vajuta 2 (Enter). Tuleb kiri Enter the New LAN IPv4 address sinna kirjuta mingi ip address nt 192.168.0.1 pärast seda tuleb kiri enter subnet bit count ehk siis kui suureks sa võrgu teed nt 24 (Enter). Järgmisena vajuta Enter kui tuleb küsimus IPv4 upstream gateway address. IPv6 jäta tühjaks e. vajuta Enter. Siis küsib kas sa tahad DHCP serverit LANis pane n (Enter) viimase asjana tahab ta teada kas sa tahad veebiliidest kasutada pane y (Enter) ja veelkord Enterit. Proovi pingida selleks vajuta 7 ja pane mingi aadress nt neti.ee kui pingib siis ruuter on töötab ja kasutamiseks valmis.

Kasutatud allikad

https://docs.opnsense.org/intro.html

Tegija

Koostaja:Oliver Jürisaar

Rühmast:IT14